school.jpg

Η Νέα Ιωνία Μαγνησίας, έδρα του δήμου Ν. Ιωνίας, είναι μια εργατούπολη 33.000 κατοίκων (απογραφή 2001). Ιδρύθηκε το 1924 και οι πρώτοι 3.000 κάτοικοι ήταν πρόσφυγες από τα μικρασιατικά παράλια και τον Πόντο που έμεναν στα ‘προσφυγικά’. Μέχρι το 1947 αποτελούσε ενιαίο δήμο με τον Βόλο και τον Δήμο Παγασών. Τις δύο πόλεις χωρίζει ο ποταμός Κραυσίδωνας. Πολιούχος της πόλης είναι η Ευαγγελίστρια.

Το 3ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας ιδρύθηκε το 1984. Αρχικά στεγαζόταν στο συγκρότημα διδακτηρίων πίσω από το παλιό κοιμητήριο της Ν. Ιωνίας. Τον Ιανουάριο του 1992 μετεγκαταστάθηκε σε νεοκτισθέν οίκημα (2.234 τ.μ.) στις βορειοδυτικές παρυφές της πόλης, ανάμεσα στα εργοστάσια της ΜΕΤΚΑ και της ερειπωμένης πια Βαμβακουργίας, δίπλα στις σιδηροδρομικές γραμμές Βόλου – Λάρισας.

Αποτελεί ένα ευρύτερο σχολικό συγκρότημα μαζί με το διπλανό 8ο Δημοτικό και το απέναντι 6ο νηπιαγωγείο. Έχει μεγάλο αύλειο χώρο (7,6 στρ. συνολικά) τη διαμόρφωση του οποίου ανέλαβαν οι τότε μαθητές και καθηγητές μέσα από ένα πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης. Οι εγκαταστάσεις ολοκληρώθηκαν με το γυμναστήριο (650 τ.μ.) που εγκαινιάστηκε το 1994. Οι 330 μαθητές του (σχολική περίοδος 2009-2010) είναι παιδιά κυρίως εργατών, υπαλλήλων και μικροεπαγγελματιών.

st_0012.jpg

Βιβλίο επισκεπτών